Kurban Bayramı Fırsatları

Kurban Bayramı

Müslüman Toplumların geleneksel ibadeti; Kurban

Kurban Bayramı, evrensel bir bayram olmayıp sadece Müslüman Aleminin kutladığı daha doğrusu inançları gereği Dünyadaki tüm canlıların yaratıcısı Allah’a olan sadakatleri gereği yerine getirdikleri ibadet günleridir.

Kurbanlar, Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde kesilir. Bayram Namazından hemen sonra başlayıp üçüncü günün güneş batımına kadar gece-gündüz devam eder. Ancak faziletli olanı, “Kurban” ‘ın Bayram’ın 1.günü kesilmesidir.

Bayram’da kurban edilecek hayvan türleri, koyun, keçi, sığır,manda ve deveden oluşur. Kurban edilecek koyun ve keçinin bir yaşını, sığır ve mandanın iki yaşını devenin ise beş yaşını doldurmuş olması şarttır.

Kurban’ın ilk ortaya çıkışı Hz. İbrahim ve Eşi Sare ile ilgili efsaneye dayanır. Efsaneye göre Hz.İbrahim oğlu İsmail’i, yeni doğan oğlu İshak için Allah’a adamış olduğundan, görevini yerine getireceği sırada Allah tarafından gönderilen “koç” kurban edilmiştir.

Böylelikle “Kurban” ibadetini yerine getirerek Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmayı arzu eden Müslümanlar bu geleneklerini günümüze kadar sürdürmüşlerdir. İslam Dini toplumları birleştirici ve bütünleştirici bazı emir ve uygulamaları ile daha sosyal bir din olarak nesiller boyu sürmektedir. Bu gün günümüzde de devam eden Kurban Bayramı, yine insanları bir araya getiren ve sevdiklerine çeşitli hediye ve armağanlarla huzur dolu, mutlu anların yaşanmasına vesile olması bakımından önem arzetmektedir.

Bayram sevincini yine tüm sevdiklerinizle yaşamanız dileğimizle, sevdiklerinizle birlikte mutlu ve hoşçakalın. Bayramınız Kutlu Olsun..

jarrt nedir?

Siz dükkanda gezerken, İnternette indirim kodu varsa bulup getiriyoruz.

Alışverişini tamamlarken geçerli kuponlardan haberdar olmak için